tlmace.Virtualne.sk
Informačný portál o živote v meste a okolí

Aktuálne spravodajstvo - Mesto Tlmače

Aktuálne spravodajstvo

Kližan nastúpi v Tokiu proti Joaovi Sousovi aj spolu s ním

Martin Kližan a Portugalčan Joao Sousa sa na turnaji v Tokiu postarali o kuriozitu.TOKIO 1. októbra (WebNoviny.sk) - Portugalčan Joao Sousa bude súperom rovnako nenasadaného slovenského tenistu Martina Kližana v 1. kole hlavnej súťaže dvojhry na turnaji ATP World Tour 500 Rakuten Japan Open Tennis Championships v japonskom Tokiu (dotácia 1 506 835 USD, tvrdý povrch). Postupujúci si v osemfinále zmeria sily s úspešným z duelu Kei Nišikori (Jap.-1) - Nicolás Almagro (Šp.). Kuriozitou je fakt, že Kližan a Sousa sa predstavia aj na jednej strane siete: v 1. kole štvorhry vyzvú jednotky "pavúka", britsko-brazílsku dvojicu Jamie Murray, Bruno Soares. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Kližan nastúpi v Tokiu proti Joaovi Sousovi aj spolu s ním

Jolie a Pitt sa dočasne dohodli na starostlivosti o deti

Podľa dohody, ktorá platí do 20. októbra, môže herec navštevovať ich šesť potomkov, ale prvé stretnutie bude monitorované terapeutom.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Americká herečka a režisérka Angelina Jolie a herec Brad Pitt mimosúdne uzavreli dočasnú dohodu o starostlivosti o deti. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na dva anonymné zdroje oboznámené s danou dohodou. Podľa informácií agentúry Reuters dohoda platí do 20. októbra, pričom 52-ročný rodák z mesta Shawnee v Oklahome bude môcť ich spoločných šesť potomkov navštevovať. Jednou z podmienok však je podstúpenie alkoholových a drogových testov. Ako informovala AP, prvé stretnutie herca a detí bude monitorované terapeutom. Pri ďalších jeho prítomnosť už pravdepodobne nebude treba. Obaja partneri tiež budú musieť absolvovať individuálne stretnutia v manželskej poradni. Odporúčame: Slávny pár končí, Angelina Jolie a Brad Pitt sa rozvádzajú Štyridsaťjedenročná Jolie podala žiadosť o rozvod 19. septembra. Rodáčka z kalifornského Los Angeles určila ako dôvod neprekonateľné rozdiely, pričom vyhlásila, že sa tak rozhodla pre dobro rodiny. Zároveň žiada losangeleský súd o plnú starostlivosť o všetky deti s tým, že ich Pitt môže navštevovať. Výživné na deti či manželské alimenty od neho nepožaduje. Podľa právnych dokumentov herečka uviedla ako dátum odlúčenia štvrtok 15. septembra. To malo údajne nasledovať po tom, ako deň predtým herec pod vplyvom alkoholu verbálne a fyzicky napadol jedno z ich detí na palube súkromného lietadla, kde bola v tom čase aj jeho manželka. Obvinenia pre napadnutie momentálne preveruje americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Angelina Jolie a William Bradley "Brad" Pitt sa zoznámili počas nakrúcania akčného filmu Pán a pani Smithovci (2005), v ktorom stvárnili titulné postavy. Zasnúbili sa v roku 2012 po siedmich rokoch vzťahu. V roku 2014 sa zosobášili, a to najprv na súde v Kalifornii, neskôr na francúzskom zámku Miraval. Dvojica má spolu šesť detí. Tri z nich - pätnásťročného Maddoxa pochádzajúceho z Kambodže, dvanásťročného Paxa z Vietnamu a jedenásťročnú Zaharu z Etiópie - si pár adoptoval. V máji 2006 sa im narodila dcéra Shiloh a o dva roky neskôr Jolie vo francúzskom Nice priviedla na svet dvojčatá Knoxa a Vivienne. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Jolie a Pitt sa dočasne dohodli na starostlivosti o deti

V povstalcami ovládanej časti Aleppa opäť zasiahli nemocnicu

Sýrska dobrovoľnícka organizácia Biele prilby uviedla, že nemocnica musela po zásahu úplne prerušiť svoju činnosť.ALEPPO 1. októbra (WebNoviny.sk) - Najmenej dve barelové bomby zasiahli pri sobotňajších náletoch jednu z posledných nemocníc v povstalcami ovládanej východnej časti severosýrskeho mesta Aleppo. Informovala o tom agentúra DPA s odvolaním sa na Sýrsko-americkú zdravotnícku spoločnosť (SAMS), ktorá pomáha prevádzkovať toto zdravotníckeho zariadenie. Sýrska dobrovoľnícka organizácia Biele prilby uviedla, že nemocnica musela po zásahu úplne prerušiť svoju činnosť. Podľa Sýrskeho pozorovateľského centra pre ľudské práva (SOHR) so sídlom v Londýne zahynul pri bombardovaní štvrte, kde sa nemocnica nachádza, jeden civilista a niekoľko ďalších ľudí utrpelo zranenia. Podľa SAMS je zasiahnutá nemocnica, známa aj pod označením M10, najväčšou z ôsmich kliník ležiacich v oblastiach kontrolovaných odporcami sýrskej vlády. Táto a ďalšia nemocnica dostali pritom zásah už v stredu, v dôsledku čoho museli výrazne obmedziť svoju činnosť. Po skončení prímeria zažíva východ Aleppa najintenzívnejšie nálety sýrskeho a ruského letectva od začiatku občianskej vojny v roku 2011, podporované ofenzívou sýrskej armády. Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) oznámil, že od uplynulej nedele prišlo v Aleppe o život takmer 340 civilistov vrátane 106 detí. Vo východných štvrtiach strategicky dôležitého mesta funguje už iba päť nemocníc. Zranené deti s malou šancou na prežitie sú podľa OCHA prenechané svojmu osudu, pretože lekárska starostlivosť takmer úplne skolabovala. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V povstalcami ovládanej časti Aleppa opäť zasiahli nemocnicu

Na Republikovom sneme OKS potvrdili predsedu, je ním Dostál

Občianska konzervatívna strana sa jednoznačne hlási k prozápadnému smerovaniu Slovenska.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Občianska konzervatívna strana (OKS) v sobotu v Žiline na Republikovom sneme strany potvrdila vo funkcii predsedu strany Ondreja Dostála. Za podpredsedov boli zvolení Juraj Petrovič, Ivan Kuhn, Martin Mlýnek a Zuzana Dzivjáková. Snem sa zaberal najmä aktuálnou politickou situáciou a prijal vyhlásenie, podľa ktorého sa OKS naďalej usiluje o čo najväčšiu slobodu jednotlivca, slobodný trh, slobodnú spoločnosť, obmedzenú úlohu štátu, decentralizáciu moci, jej občiansku kontrolu a zásadné reformy verejného sektora. "Občianska konzervatívna strana je stranou pravicovou, prozápadnou a demokratickou. OKS sa naďalej usiluje o čo najväčšiu slobodu jednotlivca, slobodný trh, slobodnú spoločnosť, obmedzenú úlohu štátu. OKS je pravicová strana. OKS sa jednoznačne hlási k prozápadnému smerovaniu Slovenska a k jeho hodnotovému a civilizačnému ukotveniu na Západe. OKS si ctí hodnoty slobodnej a demokratickej spoločnosti. Odmietame extrémizmus bez ohľadu na to, či má fašistickú alebo komunistickú tvár," píše sa vo vyhlásení strany. "Ako pravicová a prozápadná strana stojí OKS v dôslednej opozícii k tretej vláde Roberta Fica. Vláde, v ktorej prevažuje ľavicový pohľad na svet. Vláde, ktorá nemá jasnú predstavu o smerovaní krajiny a neuvedomuje si potrebu dôsledných reforiem," vyjadruje líder strany Dostál. OKS dôrazne odmieta fašistov a ďalších extrémistov a dištancuje sa od nich. "Fašisti sú hrozbou pre demokraciu, ľudské práva a otvorene sa snažia zatiahnuť Slovensko do mocenskej sféry Putinovho Ruska," uvádza sa vo vyhlásení. OKS vidí svojich prirodzených partnerov v demokratických politických subjektoch od stredu doprava a je pripravená spolupracovať s politickými stranami, ktoré stoja pevne na demokratických a prozápadných pozíciách. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Na Republikovom sneme OKS potvrdili predsedu, je ním Dostál

Jean-Michel Jarre vydá v decembri album Oxygene 3

Novinka je treťou a záverečnou nahrávkou trilógie, ktorej súčasťou sú aj štúdiovky Oxygene a Oxygene 7-13.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Francúzsky hudobník Jean-Michel Jarre vydá 2. decembra album Oxygene 3. Novinka je treťou a záverečnou nahrávkou rovnomennej trilógie, ktorej súčasťou sú aj štúdiovky Oxygene (1976) a Oxygene 7-13 (1997), pričom vyjde takmer 40 rokov po vydaní prvého spomínaného albumu. Štúdiovka Oxygene 3 bude mať dovedna sedem skladieb s názvami Oxygene Part 14 až 20 a bude dostupná na CD, vinylovej platni aj ako súčasť boxsetu. Ten bude okrem všetkých troch nahrávok tiež obsahovať knihu. Vznik albumu podnietila skladba so súčasným názvom Oxygene Part 19, ktorú vytvoril predvlani ešte počas nahrávania dvojalbumu Electronica. "Donútilo ma to zamyslieť sa nad tým, aký by bol Oxygene, keby som ho skladal dnes," uviedol 68-ročný hudobník v tlačovej správe. "Oxygene sa vtedy pravdepodobne líšila minimalistickým aspektom a faktom, že v nej nie je počuť takmer žiadne bicie, a tento prístup som si chcel udržať," dodal. Ako sa Jarre vyjadril na ukážky z albumu svoju priaznivcom predstaví už počas svetové turné Electronica. V rámci neho vystúpi aj 9. novembra v bratislavskom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu. Okrem toho sa predstaví aj v Prahe (8. novembra), Budapešti (10. novembra) či vo Viedni (17. novembra). Jean-Michel André Jarre na hudobnej scéne sa pohybuje od roku 1972, keď debutoval albumom Deserted Palace. Preslávil sa však až o štyri roky neskôr spomínanou treťou štúdiovkou Oxygene. Odvtedy vydal ďalších 17 štúdiových albumov. V roku 1997 sa po štvrtý raz zapísal do Guinnessových svetových rekordov, keď na jeho koncert v Moskve prišlo 3,5 milióna ľudí. Na jeho počesť tiež pomenovali asteroid 4422 Jarre. Informácie pochádzajú z webstránky www.billboard.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Jean-Michel Jarre vydá v decembri album Oxygene 3

Slovensko by v roku 2020 malo byť podľa Kažimíra v prebytku

Minister financií Peter Kažimír podotkol, že oproti roku 2012 krajina vlani vybrala na daniach o 900 miliónov eur viac.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Cieľom vládnej koalície je vyrovnané hospodárstvo štátu. V roku 2019 vláda počíta s prebytkom 0,2 percenta v štátnom rozpočte. Povedal to v sobotu v rozhlasovej diskusii Sobotné dialógy v RTVS minister financií Peter Kažimír (Smer-SD), ktorý diskutoval s poslancom NR SR za SaS a podpredsedom Výboru NR SR pre financie a rozpočet Eugenom Jurzycom. Témou ich rozhovoru bol štátny rozpočet, výber daní ako aj zvyšovanie platov učiteľov. Podľa prepočtov vďaka zmenám v daňových zákonoch by štát v roku 2017 mal získať 114 miliónov eur, v roku 2018 už 239 miliónov eur a v roku 2019 by to malo byť 227 miliónov eur. V úvode relácie minister ozrejmil dôvody zmien v zákonoch. "Máme nevyrovnané hospodárenie v tejto krajine. Od roku 1993 ani v jeden rok sa príjmy a výdavky nerovnali, vždy minieme viac," povedal minister financií. Odporúčame: Slovensko stále patrí k najhorším štátom na podnikanie v EÚ Jurzyca považuje niektoré zmeny za dobré "Naším cieľom je, že chceme mať vyrovnané hospodárstvo v nejakom roku.Podľa štátneho rozpočtu by sa mal deficit krajiny každým rokom znižovať. V budúcom roku vláda počíta s deficitom 1,3 percenta a v roku 2019 už počíta s prebytkom 0,2 percenta," povedal. Kažimír dodal, že je nevyhnutné, aby sme si dokázali každodenný život, naše svietenie, kúrenie, zabezpečiť na základe vyrovnaného hospodárenia. Niektoré zo zmien v zákonoch Jurzyca považuje za dobré. "To, že sa efektívnejšie vyberajú dane, to považujem za plus. To, že vláda robí opatrenia, aby z väčšieho priestoru vybrala viac cez vyššie sadzby, za pozitívne nepovažujem. Teda pri nižších sadzbách daní by sme mali vyberať od každého poctivo. S časťou tých príjmov by sa malo narábať ku znižovaniu deficitu. To považujeme za nedostatočné. Lebo rekordne sa zvyšovali príjmy verejných financií, dlh sme znižovali len jednorázovými opatreniami," povedal Jurzyca. Ministerstvo financií po koaličných rokovaniach pristúpilo aj k zmenám v pripravovanom zdaňovaní dividend. Kým pôvodný návrh počítal, že dividendy fyzickým osobám zdaní sadzbou 15 %, v novom znení novely sa už hovorí iba o 7-percentnej sadzbe. "Daň z dividend sa týka fyzických osôb. Platia ju firmy cez zdravotné odvody," povedal Kažimír. Výška dane z dividend je podľa neho výsledkom dohody koaličných partnerov. Podľa Jurzycu sa však daň dotkne aj spoločníkov v urbárnych spoločnostiach a zaťaží aj drobných ľudí, ktorí investujú v poľnohospodárstve či priemysle. Dotkli sa aj platov učiteľov Kažimír poukázal aj na to, že v tomto roku sa na Slovensku vytvorí 50-tisíc nových pracovných miest a že Slovensko si v rebríčku konkurencie oproti ostatným krajinám polepšilo. Podotkol, že oproti roku 2012 krajina vlani vybrala na daniach o 900 miliónov eur viac. V tejto súvislosti na otázku moderátora zdôraznil, že kauza Bašternák poškodzuje akúkoľvek doktrínu plnenia si svojich povinností. "Počúva sa mi to zle. Lebo táto téma má byť spájajúca pre nás všetkých, ale je totálne zneužívaná," poznamenal. Avšak dodal, že bez súčinnosti premiéra, ministerstva vnútra, polície by k lepšiemu výberu daní neprišlo. Kažimír zdôraznil, že so stranou SaS bude ochotný rokovať o otvorení dlhovej brzdy. S tzv. výdavkovými stropmi, s ktorými SaS prichádza na schôdzu Národnej rady SR, Kažimír súhlasiť nebude. "Výdavkový strop je len druh autopilota. S tým nikdy nebudem súhlasiť." Politici diskutovali v závere relácie o platoch učiteľov. Podľa Jurzycu iniciatíva učiteľov, ktorí žiadajú štát o vyššie platy, je oprávnená z dlhodobého hľadiska. Kažimír však zdôraznil, že v súčasnosti im platy stúpnu o 10 percent. No vyjednávania začínajú v celom verejnom sektore, nie iba v školstve. "Učitelia už majú valorizované platy na budúci rok schválené, štyri mesiace dopredu. Všetci ostatní ju zatiaľ nemajú garantovanú," povedal s tým, že zvyšovanie kvality školstva nie je len o platoch pedagógov, ale aj o samotných ľuďoch a o systéme školstva. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Slovensko by v roku 2020 malo byť podľa Kažimíra v prebytku

Nerobíme autocenzúru, vyhlásil zakladateľ WikiLeaks Assange

V súvislosti s desiatym výročím založenia WikiLeaks (4. októbra 2006) Julian Assange konštatoval, že platforma funguje dobre.BERLÍN 1. októbra (WebNoviny.sk) - Zakladateľ WikiLeaks Julian Assange odmieta kritiku americkej Demokratickej strany a iných na adresu svojej internetovej platformy zameranej na odhaľovanie tajných dokumentov. "Nezačneme podriaďovať naše publikovanie autocenzúre len preto, že v USA sa blížia voľby," povedal Assange v rozhovore pre nemecký spravodajský týždenník Der Spiegel. Odporúčame: WikiLeaks svojimi odhaleniami ohrozuje súkromie nevinných Zverejnili tisíce e-mailov Stránka WikiLeaks zverejnila počas predvolebnej kampane tisíce e-mailov Demokratického národného výboru (DNC). Demokrati následne platformu obvinili, že naletela hackerom ruských tajných služieb a pomohla republikánskemu prezidentskému kandidátovi Donaldovi Trumpovi. Zverejnenie mailov podľa Assangea ukázalo, že "DNC (riadiaci orgán Demokratickej strany) zmanipuloval primárky v prospech Hillary Clintonovej proti Berniemu Sandersovi. Viedlo to k odstúpeniu popredných členov DNC vrátane jeho predsedníčky Debbie Wassermanovej Schultzovej". Túto a ďalšiu kritiku - napríklad, že WikiLeaks údajne zverejnila mená, adresy a telefónne čísla všetkých voličiek v Turecku - Assange označil za súčasť "dezinformačnej kampane" mocných protivníkov, ktorí budú vždy tvrdiť, že WikiLeaks "pracuje pre nepriateľa". Kritériá zverejňovania na WikiLeaks sú však verejné a nemenné: "Ak nám nejaký zdroj postúpi materiál politického, diplomatického, historického alebo etického významu a ešte nebol publikovaný, potom ho zverejníme." WikiLeaks však aj naďalej nebude uvádzať zdroje a obvykle ich ani nepozná. Vo Švédsku vinia Assangea zo znásilnenia Na otázku, či WikiLeaks zverejní aj materiály o korupcii vo vedení Ruska, Assange odpovedal: "Áno. V skutočnosti sme už publikovali viac ako 650.000 dokumentov týkajúcich sa Ruska a prezidenta Vladimira Putina, z ktorých väčšina bola kritická. Na ich základe bolo napísaných viacero kriticky zameraných kníh, ako Mafiánsky štát redaktora Guardianu Luka Hardinga. Tieto dokumenty majú byť tiež použité v celom rade významných súdnych sporov vrátane prípadu Jukos." V súvislosti s desiatym výročím založenia WikiLeaks (4. októbra 2006) Assange konštatoval, že platforma funguje dobre, hoci už viac ako štyri roky sa ukrýva na veľvyslanectve Ekvádoru v Londýne, aby sa tak vyhol vydaniu do Švédska, kde je obvinený zo znásilnenia. "Útoky nás len stmeľujú. Veríme v to, čo robíme. Je to veľmi uspokojujúce(...) Niekedy zvíťazí spravodlivosť. V jednom prípade prepustili po zverejnení našich materiálov z väzenia nepravdivo obvineného muža. Mnoho ľudí, ktorí pracujú pre WikiLeaks, má rovnaký inštinkt ako ja: Keď sa dostaneme pod tlak, bránime sa," uzatvoril Assange. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Nerobíme autocenzúru, vyhlásil zakladateľ WikiLeaks Assange

Mayová si vypočuje Škótov, vetovať rokovania im nedovolí

Škótsko sa chce dôkladnejšie oboznámiť s plánmi britskej vlády, ako opustiť EÚ bez toho, aby brexit zasadil tvrdú ranu ekonomike.LONDÝN 1. októbra (WebNoviny.sk) - Britská premiérka Theresa Mayová uviedla, že si vypočuje obavy Škótska ohľadom dôsledkov brexitu, ale nedovolí, aby Škótsko vetovalo rokovania o odchode Británie z EÚ. Pre agentúru Reuters Mayová uviedla, že na rokovaniach o brexite sa zúčastnia aj zástupcovia škótskej vlády. Ubezpečila tiež, že počas prípravy na odchod Británie z EÚ bude britská vláda brať do úvahy názory Škótska i ďalších súčastí kráľovstva. Odporúčame: Britská premiérka oslavuje 60 rokov, má slabosť na lodičky Škótsko sa chce dôkladnejšie oboznámiť s plánmi britskej vlády, ako opustiť EÚ bez toho, aby brexit zasadil tvrdú ranu ekonomike, uviedla vo štvrtok podľa agentúry Reuters škótska premiérka Nicola Sturgeonová. Po tom, ako britskí voliči v referenda z 23. júna podporili odchod krajiny z EÚ, Sturgeonová pripustila, že v Škótsku by sa mohlo konať ďalšie referendum o nezávislosti. Pravdepodobnosť konania nového referenda je vysoká, ale hovoriť o tom, že sa určite uskutoční, je príliš skoro, uviedla škótska premiérka. Škótski voliči v referende v roku 2014 odmietli nezávislosť, ale v plebiscite z 23. júna väčšinovo hlasovali za zotrvanie Británie v EÚ. Úplne opačne dopadlo hlasovanie v Anglicku a Walese. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Mayová si vypočuje Škótov, vetovať rokovania im nedovolí

Českí a nemeckí policajti môžu zasiahnuť v druhej krajine

Pokiaľ budú musieť nemeckí policajti niekoho prenasledovať až do Českej republiky, môžu ho odteraz na českom území aj zatknúť.PRAHA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Medzi českou a nemeckou políciou platí od soboty nová zmluva o spolupráci, obe strany tak dostanú viac možností zasahovať na území druhého štátu. Informoval o tom v sobotu Český rozhlas (ČRo). Policajti budú mať tiež viac možností spoločného postupu - ide o zmiešané hliadky českých a nemeckých policajtov. Tie získajú v určitých prípadoch na území druhého štátu rovnaké právomoci ako domáci policajný zbor. Odporúčame: Slováci vykradli zlatníctvo v Česku, chytili ich za 10 minút Dohoda upravuje aj operatívne nasadenie, vysvetlila hovorkyňa českého ministerstva vnútra Martina Němcová. "Umožňuje zásah na území druhého štátu bez predchádzajúceho upozornenia, ale to len v prípade, že dôjde k bezprostrednému ohrozeniu života." Pokiaľ budú musieť nemeckí policajti niekoho prenasledovať až do Českej republiky, môžu ho odteraz na českom území aj zatknúť. "V určitom pásme to bude možné aj bez prítomnosti českého kolegu," povedal už skôr český veľvyslanec v Berlíne Tomáš Podivínský. Novinka platí aj naopak, povolené pásmo bude dlhé desať kilometrov. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Českí a nemeckí policajti môžu zasiahnuť v druhej krajine

Škótskeho boxera museli vyniesť z ringu, neskôr zomrel

Dvadsaťpäťročnému Mikeovi Towellovi sa stalo osudným krvácanie a opuch mozguGLASGOW 1. októbra (WebNoviny.sk) - Škótsky boxer Mike Towell zomrel na následky zranení, ktoré utrpel počas štvrtkového súboja proti Daleovi Evansovi v Glasgowe. Dvadsaťpäťročnému Towellovi, ktorého museli z ringu vyniesť na nosidlách, sa stalo osudným krvácanie a opuch mozgu. Towellova dovtedajšia bilancia v profiringu bola 11 víťazstiev, 1 remíza. Organizátor štvrtkového suboja, St. Andrews Sporting Club, uviedol: "Towell bude navždy v našich srdciach." Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Škótskeho boxera museli vyniesť z ringu, neskôr zomrel

Ružomberkom prejdú autá ľahšie, mesto zaplatilo zelené vlny

Zároveň na ružomberských semaforoch zaviedli novú službu – krátke blikanie zelenej tesne predtým, ako má naskočiť oranžová a potom červená farba.RUŽOMBEROK 1. októbra (WebNoviny.sk) – Prejazdy hlavných ťahov cez Ružomberok a Liptovský Mikuláš zrýchlia zelené vlny na semaforoch. Ružomberská radnica za projekt zaplatila 14 930 eur, médiá o tom informoval asistent primátor Michal Praženica. Po ukončení auditu technických zariadení a realizácii monitoringu dopravy vytvorili nové signálne plány pre semafory. Na zelenú vlnu sú už nastavené križovatky pri SCP, Lidli, Hypernove a nemocnici. Zároveň na ružomberských semaforoch zaviedli novú službu – krátke blikanie zelenej tesne predtým, ako má naskočiť oranžová a potom červená farba. "Už zďaleka to upozorní vodiča, že signál zelenej sa čoskoro zmení," doplnil vedúci kancelárie primátora Dušan Mataj. Ružomberok má v súčasnosti šesť svetelných križovatiek. Križovatky Hypernova a Kaufland sú zdvojené, jeden radič obsluhuje signály dvoch susediacich semaforov. Technológiu semaforov na križovatkách SCP, Kaufland, Hypernova a pri nemocnici spravuje a prevádzkuje mesto, svetelná signalizácia pri Lidli je v správe obchodného reťazca. V súčasnosti mesto rokuje o prevode jej vlastníctva. O podobný krok sa bude usilovať aj pri križovatke Shell na Žilinskej ceste. V Liptovskom Mikuláši zriadili zelenú vlnu na úseku cesty I/18 od Rachmaninovho námestia po križovatku pred Hypernovou. Poslanci mestského zastupiteľstva schválili ešte v marci 25-tisíc eur na zabezpečenie tohto dopravného projektu. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ružomberkom prejdú autá ľahšie, mesto zaplatilo zelené vlny

Hamilton vybojoval na Veľkej cene Malajzie pole position

Lewis Hamilton vybojoval jubilejný stý štart z prvého radu v kariére.SEPANG 1. októbra (WebNoviny.sk) - Britský úradujúci majster sveta Lewis Hamilton z tímu Mercedes zvíťazil v sobotňajšej kvalifikácii časom 1:32,850 min a v nedeľu odštartuje z pole position na Veľkej cene Malajzie na okruhu v Sepangu v rámci tohtoročných majstrovstiev sveta motoristickej formuly 1. Druhú priečku vybojoval Hamiltonov tímový kolega Nico Rosberg, zaostal o 0,414 s. Tretí bol Max Verstappen (Red Bull) s mankom 0,570 s. Nedeľňajšie preteky odštartujú o 9.00 h SELČ. Hamilton v sobotu vybojoval jubilejný stý štart z prvého radu v kariére, podotklo verifikované twitterové konto F1. Viac štartov z prvého radu má na svojom konte len legendárny Michael Schumacher (116). VC Malajzie - sobota - kvalifikácia - výsledky: 1. Lewis Hamilton (V. Brit) Mercedes 1:32,850 min, 2. Nico Rosberg (Nem.) Mercedes +0,414 s, 3. Max Verstappen (Hol.) Red Bull +0,570, 4. Daniel Ricciardo (Aus.) Red Bull +0,617, 5. Sebastian Vettel (Nem.) Ferrari +0,734, 6. Kimi Räikkönen (Fín.) Ferrari +0,782 Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Hamilton vybojoval na Veľkej cene Malajzie pole position

Ministerka Žitňanská chce intenzívnejšie využívanie náramkov

Ministerstvo už pripravuje balík nelegislatívnych aj legislatívnych opatrení, avizuje šéfka rezortu spravodlivosti.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Ministerstvo spravodlivosti má záujem, aby sa systém elektronického monitoringu osôb využíval oveľa intenzívnejšie. Systém, ktorý je možné využívať od januára a je dimenzovaný na 2000 osôb, zatiaľ použili pri 25. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská informovala, že do konca roka predstavia pilotné projekty, ktoré by mali napomôcť tomu, aby bol systém viac využívaný. "Je to dobrá vec, treba to využívať. Otázka je, či nebol príliš robustne nadizajnovaný pre počiatočnú fázu," dodala. Zároveň pripustila, že postupná nábehová krivka je v niečom normálna. Odporúčame: Brány a bastióny väznice v Leopoldove dostali mená Spustia pilotné projekty Ministerka informovala, že pripravujú najprv balík nelegislatívnych opatrení. Pripravujeme spustenie pilotných projektov najmä pre využitie elektronických náramkov v rámci väzenstva, dodala. Zároveň pracujú aj na legislatívnych opatrenia, ktoré by mali prácu s elektronickým monitoringom zjednodušiť. Žitňanská vysvetlila, že použitiu elektronického monitoringu musí predchádzať zisťovanie, či je osoba vhodná na jeho použitie a či sa bude zdržovať v oblasti, kde je možné použiť elektronický monitoring osôb. Tieto informácie musí dostať sudca predtým, ako rozhodne o domácom väzení s použitím elektronického monitoringu. Takýto prieskum trvá probačným a mediačným úradníkom asi mesiac. Vydanie trestného rozkazu je jednoduchšie a sudcovia nechcú zdržovať súdne konanie, kým dostanú správu probačného a mediačného úradníka. Ministerka sa preto chystá hovoriť s prokuratúrou a políciou, aby sa myslelo už na začiatku trestného konania na to, kto je vhodný kandidát na elektronický monitoring a nie, by sa to zisťovalo až pred súdom, uviedla. Náramky sú časté pri domácom väzení Elektronický monitoring je výsledkom projektu predchádzajúceho vedenia ministerstva spravodlivosti na čele s Tomášom Borecom. Rezort naň získal 22 miliónov eur z eurofondov v rámci operačného programu Informatizácia spoločnosti. Aktuálne je systémom elektronického monitoringu kontrolovaných 12 osôb. Zároveň prebieha ďalších 21 predbežných pojednávaní, ktoré sú nevyhnutnou podmienkou na nasadenie elektronického systému monitorovania osôb. Elektronické náramky sú najčastejšie využívané v prípadoch trestov domáceho väzenia, zákazu priblíženia k osobe, zákazu vstupu do určenej zóny, povinnosti zotrvať v určitej zóne alebo v prípadoch zákazu požívania alkoholických nápojov. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská už vyrokovala s dodávateľom tohto projektu úpravy v zmluve, ktoré znamenajú ročnú úsporu 630-tisíc eur s DPH. Zároveň dodávateľ poskytol zľavu pri servisných prácach, ktorá predstavuje ďalšiu úsporu takmer 120-tisíc eur. Ministerka v súvislosti so zavedením a využívaním projektom iniciovala kontrolu NKÚ. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Ministerka Žitňanská chce intenzívnejšie využívanie náramkov

V europarlamente som toľko, koľko treba, tvrdí Sulík

Europoslanec Richard Sulík za SaS povedal, čo pre neho práca v europarlamente znamenáBRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Líder strany Sloboda a Solidarita (SaS) a europoslanec Richard Sulík trávi v europarlamente toľko času, koľko treba. "Diéty nenaháňam," povedal pre agentúru SITA s tým, že čas na Slovensku venuje strane SaS a domácej politike. "V europarlamente som na všetkých rokovacích dňoch, ktorých je ročne asi šesťdesiat, čo nie je nejaká veľká tragédia." "Veľa času som v Bratislave, kde sa venujem vedeniu strany a opozičnej politike," vysvetlil Sulík. Podľa neho práca europoslanca umožňuje byť dostatočne veľa dní v domovskej krajine, dokonca to predpokladá. "Tým, že ja nenaháňam diéty, tak dosť času trávim na Slovensku," dodal. Odporúčame: Sulík píše do Luxemburgu o Procházkových klamstvách Sulík: Fico si vymýšľa, opozícia prináša dobré návrhy Za každý deň v EP europoslanec dostáva k základnému platu 6 200 eur diéty vo výške 304 eur. "Keď ste každý deň v Bruseli, tak si viete plat aj zdvojnásobiť. To je silná motivácia pre niektorých europoslancov nebyť na Slovensku. Mne stačí ten základný plat a diéty za dni, kedy reálne mám robotu. Výsledok je, že množstvo dní, ktoré som na Slovensku, sa viem venovať strane SaS a slovenskej politike," zdôvodnil, prečo sa o práci niektorých europoslancov slovenská verejnosť nedozvedá. Podľa neho sa práca v EP a doma nedá celkom oddeliť. "Keď som kandidoval do EP, tak som jasne hovoril, že do EP idem obhajovať záujmy Slovenska. To v Bruseli neradi počujú, tam by sme sa mali tváriť ako veľkí Európania a najlepšie zabudnúť, z akej sme prišli krajiny. Ale to takto nefunguje a ja to na rovinu hovorím," zdôraznil. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo V europarlamente som toľko, koľko treba, tvrdí Sulík

Daniel Craig je pre producentov bondoviek stále prvou voľbou

Samotný Craig zatiaľ nepotvrdil, či sa znova predstaví v úlohe agenta 007.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Predstavitelia filmovej spoločnosti Eon Productions, ktorá stojí za väčšinou snímok o tajnom agentovi Jamesovi Bondovi, majú naďalej záujem, aby Daniel Craig stvárňoval túto postavu aj v budúcnosti. V rozhovore pre BBC Radio 4 to uviedol výkonný producent Callum McDougall, ktorý sa podieľal na celkovo deviatich bondovkách vrátane zatiaľ posledných štyroch v hlavnej úlohe so 48-ročným Craigom. "Prial by som si vedieť, či sa Daniel vráti. My by sme si to veľmi želali. Pre Michaela G. Wilsona a Barbaru Broccoli (producentov bondoviek, pozn. SITA) je bezpochyby voľbou číslo jeden. Viem, že dúfajú v jeho návrat," vyhlásil McDougall. Samotný Craig zatiaľ nepotvrdil, či sa znova predstaví v úlohe agenta 007. Medzi hercov, o ktorých sa špekuluje, že by mohli prevziať rolu charizmatického špióna po Danielovi Craigovi, patria napríklad Idris Elba, Tom Hiddleston, Aidan Turner či James Norton. Predstavitelia Eon Productions sa však k týmto dohadom nevyjadrujú. Daniel Wroughton Craig sa ako spomínaný tajný agent James Bond predstavil v štyroch snímkach - Casino Royale (2006), Quantum of Solace (2008), Skyfall (2012) a Spectre (2015). Zahral si tiež vo filmoch ako Kráľovná Alžbeta (1998), Lara Croft - Tomb Raider (2001), Cesta do zatratenia (2002), Sylvia (2003), Po krk v extáze (2004), Mníchov (2005), Zvieracia kazajka (2005), Zlatý kompas (2007), Invázia (2007), Odpor (2008), Kovboji a votrelci (2011), Muži, ktorí nenávidia ženy (2011) či Star Wars: Sila sa prebúdza (2015). Informácie pochádzajú z webstránky deadline.com a archívu agentúry SITA. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Daniel Craig je pre producentov bondoviek stále prvou voľbou

Dôchodcu zrazilo nákladné auto, muž zraneniam podľahol

U mladého vodiča bola vykonaná dychová skúška s negatívnym výsledkom.KOŠICE 1. októbra (WebNoviny.sk) - K tragickej dopravnej nehode došlo v piatok (30. septembra) okolo 19,00 hodiny na Hlavnej ulici v obci Borša. Ako informoval hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach Alexander Szabó, 28-ročný vodič z okresu Michalovce viedol nákladné motorové vozidlo zn. Ford Transit po priamom úseku vozovky v smere na obec Viničky. Z doposiaľ nezistených príčin došlo ku zrážke so 67-ročným chodcom z okresu Trebišov. "Podľa doterajších zistení chodec pred sebou pravdepodobne tlačil dvojkolesový ručný vozík. Chodec v dôsledku zrážky s nákladným motorovým vozidlom utrpel zranenia, ktorým počas prevozu do nemocnice podľahol. U vodiča bola vykonaná dychová skúška s negatívnym výsledkom. U chodca bude vykonaná súdna lekárska pitva," informoval. Uviedol, že celková spôsobená škoda bola cca 1 530,- eur. "Miesto dopravnej nehody polícia dokumentovala aj za prítomnosti súdneho znalca z odboru dopravy. Polícia v tejto súvislosti začala trestné stíhanie vo veci prečinu usmrtenia. Bližšie okolnosti dopravnej nehody sú predmetom vyšetrovania," dodal. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Dôchodcu zrazilo nákladné auto, muž zraneniam podľahol

Cibulková nezvládla finále vo Wu-chane, uhrala iba dva gemy

Nad sily Dominiky Cibulkovej bola česká tenistka Petra Kvitová.WU-CHAN 1. októbra (WebNoviny.sk) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková nasadená ako desiata prehrala za 62 minút jasne 1:6, 1:6 s českou štrnástkou podujatia Petrou Kvitovou v sobotňajšom finále dvojhry na turnaji WTA Premier 5 Dongfeng Motor Wuhan Open v čínskom Wu-chane (dotácia 2,589 milióna USD, tvrdý povrch Decoturf II). Cibulková bojovala, ale bola bezradná proti famózne hrajúcej Kvitovej, ktorá na "winnery" dominovala 28:2 (nevynútené chyby 18:13). Na esá to bolo 9:0, na dvojchyby 3:3. Češka si pripísala 96 % fiftínov rozohraných vlastným prvým podaním, iba 30 % po druhom (Slovenka 33 % a 23 %). Víťazka premenila 6 zo 7 brejkbalov, zdolaná 1 zo 4. Na loptičky to dopadlo 57:28. Odporúčame: Djokovič stratil radosť z hry, stanovil si nové ciele Dvadsaťsedemročná Bratislavčanka Cibulková, momentálne oficiálne 12. v dlhodobom počítačovom poradí, si odnáša 585 bodov a prémiu 235 520 USD pred zdanením. Šampiónke patrí 900 bodov a 471 700 USD brutto. Obe sa budúci týždeň predstavia na ešte prestížnejšom podujatí WTA Premier Mandatory China Open v čínskom Pekingu (dotácia 6 289 521 USD, tvrdý povrch), zhodne majú zásluhou prieniku do wu-chanského semifinále voľný žreb na 1. kolo. Cibulková je aj v čínskej metropole desiatkou "pavúka", v 2. kole bude čeliť úspešnej z duelu Alizé Cornetová (Fr.) - Shelby Rogersová (USA). Na osemfinálové 3. kolo sa podľa žrebu a nasadenia teoreticky črtá Slovenkin duel so španielskou sedmičkou turnaja Carlou Suárezovou-Navarrovou, pričom v tejto sekcii je aj Švajčiarka Belinda Bencicová. Kvitová gratuluje súperke k vynikajúcemu týždňu "Bol to skvelý turnaj a je úžasné, čo sa mi na ňom podarilo dosiahnuť. Vybojovala som si najlepšie renkingové postavenie v kariére a veľmi som si posilnila sebavedomie. Napriek dnešnej prehre teda sotva môžem byť spokojnejšia," povedala na slávnostnom ceremoniáli Cibulková, ktorá sa v sezónach 2014 a 2015 v tomto dejisku lúčila už v 1. kole proti Američankám so zhodným krstným menom Madison - Keysovej, resp. Brenglovej. "V prvom rade gratulujem Dominike k vynikajúcemu týždňu. Želám jej, aby sa kvalifikovala na šampionát do Singapuru. Blahoželám aj celému jej tímu: všetci vieme, aké je to s nami babami niekedy ťažké... Ja som tu absolvovala neskutočné zápasy, najmä ten proti svetovej jednotke Angelique Kerberovej. Som šťastná, že znova stojím na tomto mieste ako šampiónka," vyhlásila Kvitová. "Nedá sa nebodaj povedať, že to je prehra, z ktorej nie som smutná. Každé finále, samozrejme, chcem vyhrať a neúspech ma vždy mrzí. Petra však dnes predviedla výkon, pri ktorom som nemohla urobiť nič viac. Brutálne servovala, returnami ma dostávala pod tlak, nepúšťala ma k mojej hre. Hrala všetko veľmi rýchlo na vabank a padalo jej to tam. Klobúk dolu pred súperkou, finále jej vyšlo na 150 %," uznala Cibulková v rozhovore so SITA v rámci konferenčného telefonátu so slovenskými médiami. "S odhliadnutím od tohto finále mám za sebou neuveriteľný týždeň. Ešte nikdy som nehrala takto dobre na konci sezóny, v Ázii je to môj prvý veľký výsledok a veľa to pre mňa znamená. Uvedomujem si totiž, že od Katovíc hrám konzistentne. Ja som pritom typom hráčky, pre ktorú je to vzhľadom na štýl naozaj ťažké. Predvádzam totiž agresívny a fyzicky náročný tenis. Napriek tomu som schopná v tejto sezóne to dlhodobo zvládať. Dosiahnutie finále vo Wu-chane si v tomto kontexte nesmierne cením, považujem ho za jeden z úplne najväčších výsledkov," skonštatovala Cibulková. Cibulková sa posunie na ôsmu priečku V pondelok 3. októbra sa Cibulková posunie na 8. priečku v renkingu pre nasadzovanie, čím si o dve miesta zlepší 2,5 roka starý osobný rekord. V Top 10 debutovala 31. marca 2014. Bola vo svojom piatom tohtoročnom finále, prvom od júnového na tráve v britskom Eastbourne, kde napokon aj získala titul. Bol jej šiesty na hlavnej profesionálnej úrovni. Mal "radovú" hodnotu Premier bez prídavného označenia, teda tretiu najvyššiu v hierarchii Tenisovej asociácie žien (WTA) po Premier Mandatory a Premier 5 (aj Wu-chan) a pred kategóriou International. Veľká štvorka je v správe Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF). Finalistka Australian Open 2014 Cibulková bojuje na ázijskej šnúre aj o posilnenie svojich vyhliadok na štart na koncoročnom výberovom šampionáte WTA Finals 23. - 30. októbra v Singapure pre osem najlepších singlistiek sezóny. K 26. septembru figurovala na siedmej priečke v hodnotení Road iba o 18 bodov nad čiarou (teraz má k dobru extrémne sľubnejších 383 bodov - je to napríklad približne hodnota 390-bodového semifinále v budúcotýždňovom Pekingu). Cibulková klesla vo "vzájomke" proti 26-ročnej ľavorukej wimbledonskej šampiónke 2011 a 2014 Kvitovej (16., bola však aj na 2. pozícii) na 2:5 po tom, ako uspela v predchádzajúcich dvoch stretnutiach, čerstvejšie v marci 2014 na "harde" v kalifornskom Indian Wells (6:3, 6:2). Češku v minulosti viedol Slovenkin terajší kouč Matej Lipták, aktuálne aj fedcupový kapitán SR. Kvitová vo Wu-chane získala primát aj v sezóne 2014. V osemfinálovom 3. kole teraz stopla nemeckú jednotku hierarchie Angelique Kerberovú. Na svoj 18. singlový titul čakala od augusta 2015, keď sa presadila v New Havene. V tejto sezóne bola vo svojom prvom finále. O trofej nehrala od vlaňajšieho výberového šampionátu v Singapure, kde podľahla Poľke Agnieszke Radwanskej. V pondelok bude 11. v dlhodobom svetovom rebríčku. Kvitová k 199-minútovému boju v 3. kole s Kerberovou a jeho konzkevenciám podľa portálu WTA uviedla: "Bol to veru riadne dlhý zápas! Rozpútala sa obojstranne skvelá bitka, a hoci som sa po nej cítila fyzicky dolu, mentálne som bola pripravená na každý ďalší duel." Dvojhra - finále: Petra Kvitová (ČR-14) - Dominika Cibulková (SR-10) 6:1, 6:1 za 62 minút (29, 33) Kvitová na servise otvorila finále presvedčivo, na 1:0 išla aj zásluhou dvoch es. Navyše, následne dosiahla brejk bez odovzdania čo i len fiftínu. Začala bekhendovým krížnym obhodením, pridala rezolútny return, dočkala sa súperkinej chyby v rámci snahy o prísnu dĺžku a sama vytiahla elegantný kraťas. Únik potvrdila na nulu, pomohla si hneď troma esami - 3:0, na loptičky 12:1. Už 16:1 na body to bolo po štvrtej hre. Češka si počínala excelentne: bola výbušná, precízna a istá. Na 4:0 sa posunula nekompromisným returnom. Ak by si Kvitová udržala nastolenú mimoriadnu úroveň, zrejme by bolo hotovo hlboko pod hodinu. V piatej hre však častejšie netriafala prvé podanie, urobila dve dvojchyby a aj od základnej čiary sa začala mýliť, keď stále hrala na vysoké riziko. Neodolala tretiemu brejkbalu. Nádej na zdramatizovanie úvodného dejstva pre Cibulková však netrvala dlho. Češka sa forhendovým výstrelom popri čiare dostala na 40:0 a pri druhej možnosti predviedla jemnocitný bekhendový lob. Na servise v siedmej hre si esom nastolila setbalové skóre 40:30, potrebovala však ešte jednu šancu. Premenila ju siedmym esom. Po prvom podaní mala dokonalú štatistiku 13 z 13. Dianie vo vstupnej časti vôbec nenaznačovalo možný obrat. Kvitovej brejk v prvom geme to len podčiarkol. Nadviazala naň úplne v pohode na 15. Cibulková si následne premiérovo udržala podanie, s ním aj náznak nádeje. Zredukoval ju Češkin posun na 3:1, ale najmä brejk na 4:1 razantným bekhendom popri čiare, na ktorý Slovenka len položila raketu. V šiestom geme mala brejkbal, Kvitová ho "tradične" vymazala servisom. Deviatym esom upravila na 5:1. Cibulkovej dvojchyba odobrená Jastrabím okom navodila skóre 30:30 v siedmej hre, Slovenka sa predbežne vyhla mečbalovej hrozbe. Pri neskoršej zhode však poslala agresívny bekhend mimo a vo výmene zastavila sieť jej forhend. Cesta Cibulkovej do finále dvojhry vo Wu-chane: 1. kolo: Alizé Cornetová (Fr., 58. vo svetovom rebríčku) 6:2, 2:6, 6:3 za 127 minút 2. kolo: Laura Siegemundová (Nem./31.) 2:6, 6:3, 6:4 za 137 minút 3. kolo (osemfinále): Karolína Plíšková (ČR-5/6.) 6:2, 6:2 za 75 minút Štvrťfinále: Barbora Strýcová (ČR/21.) 6:3, 3:6, 6:4 za 149 minút Semifinále: Svetlana Kuznecovová (Rus.-9/10.) 3:6, 6:3, 6:4 za 155 minút Prehľad vzájomných zápasov Cibulkovej s Kvitovou (2:5): 2011 Brisbane (Aus.) tvrdý povrch štvrťfinále Kvitová 6:0, 6:4 2011 Bratislava (SR) - Pohár federácie tvrdý povrch Kvitová 6:2, 6:3 2011 Madrid (Šp.) antuka štvrťfinále Kvitová 3:6, 6:3, 7:5 2011 Linz (Rak.) tvrdý povrch finále Kvitová 6:4, 6:1 2013 Sydney (Aus.) tvrdý povrch 1. kolo Cibulková 6:1, 6:1 2014 Indian Wells (USA) tvrdý povrch osemfinále Cibulková 6:3, 6:2 2016 Wu-chan (Čína) tvrdý povrch finále Kvitová 6:1, 6:1 Cibulková vo finále dvojhry na hlavnej profesionálnej úrovni: Tituly (6): Moskva (Rus.) 2011 Premier tvrdý povrch v hale Kaia Kanepiová (Est.) 3:6, 7:6 (1), 7:5 Carlsbad (USA) 2012 Premier tvrdý povrch Marion Bartoliová (Fr.) 6:1, 7:5 Stanford (USA) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 3:6, 6:4, 6:4 Acapulco (Mex.) 2014 International tvrdý povrch Christina McHalová (USA) 7:6 (3), 4:6, 6:4 Katovice (Poľ.) 2016 International tvrdý povrch v hale Camila Giorgiová (Tal.) 6:4, 6:0 Eastbourne (V. Brit.) 2016 Premier tráva Karolína Plíšková (ČR) 7:5, 6:3 Finále (10): Amelia Island (USA) 2008 Tier II zelená antuka Maria Šarapovová (Rus.) 6:7 (7), 3:6 Montreal (Kan.) 2008 Tier I tvrdý povrch Dinara Safinová (Rus.) 2:6, 1:6 Linz (Rak.) 2011 International tvrdý povrch v hale Petra Kvitová (ČR) 4:6, 1:6 Barcelona (Šp.) 2012 International antuka Sara Erraniová (Tal.) 2:6, 2:6 Sydney (Aus.) 2013 Premier tvrdý povrch Agnieszka Radwanská (Poľ.) 0:6, 0:6 Melbourne (Aus.) - Australian Open (GS) 2014 Na Li (Čína) 6:7 (3), 0:6 Kuala Lumpur (Mal.) 2014 International tvrdý povrch Donna Vekičová (Chor.) 7:5, 5:7, 6:7 (4) Acapulco (Mex.) 2016 International tvrdý povrch Sloane Stephensová (USA) 4:6, 6:4, 6:7 (5) Madrid (Šp.) 2016 Premier Mandatory antuka Simona Halepová (Rum.) 2:6, 4:6 Wu-chan (Čína) 2016 Premier 5 tvrdý povrch Petra Kvitová (ČR) 1:6, 1:6 Historický prehľad slovenských tenistiek v Top 100 svetového rebríčka WTA vo dvojhre a ich najvyššie postavenie: Daniela Hantuchová - 5. Dominika Cibulková - 8. (k 3. októbru 2016) Karina Habšudová - 10. Henrieta Nagyová - 21. Radka Zrubáková - 22. Jarmila Gajdošová - 25. Karolína Schmiedlová - 26. Janette Husárová - 31. Magdaléna Rybáriková - 31. Katarína Studeníková - 31. Martina Suchá - 37. Jana Čepelová - 50. Ľudmila Cervanová - 58. Ľubomíra Kurhajcová - 59. Kristína Kučová - 71. Eva Fislová - 98. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Cibulková nezvládla finále vo Wu-chane, uhrala iba dva gemy

Furymu hrozí odobratie titulov, mal pozitívny test na kokaín

Tyson Fury počas uplynulého týždňa zrušil odvetný súboj proti Vladimirovi Kličkovi, ktorý naplánovali na 29. októbra a mal sa uskutočniť v Manchestri.LONDÝN 1. októbra (WebNoviny.sk) - Britský boxer Tyson Fury môže pre pozitívny test na kokaín z 22. septembra prísť o tituly majstra sveta organizácií WBA a WBO v superťažkej hmotnostnej kategórii. Informuje o tom web usatoday.com s odvolaním sa na ESPN. Test vykonala Dobrovoľná antidopingová asociácia (VADA). Podľa usatoday.com je pravdepodobné, že národný orgán BBBofC Furymu pozastaví činnosť v odvetví, v dôsledku čoho by šampión následne mohol prísť o opasky. Odporúčame: Fury žaluje antidopingovú agentúru pre obvinenia z dopingu Fury počas uplynulého týždňa zrušil odvetný súboj proti Vladimirovi Kličkovi, ktorý naplánovali na 29. októbra a mal sa uskutočniť v Manchestri. Podrobnosti o Furyho zdravotnom stave nezverejnili. Pôvodný termín 9. júla padol pre zranenie členka, ktoré 28-ročný šampión Fury utrpel počas tréningu. Brit vlani 28. novembra v nemeckom Düsseldorfe detronizoval dovtedajšieho suveréna najsledovanejšej boxerskej kategórie a po dvanástich kolách jednomyseľným výrokom rozhodcov získal opasky organizácií WBA (Super), WBO, IBF a IBO. Zároveň sa však zmluvne zaviazal k odvete, čím prišiel o jeden z titulov. Nesplnil totiž požiadavku IBF, aby sa vo svojom najbližšom vystúpení postavil proti prednostnému vyzývateľovi tejto verzie, ktorým je iný Ukrajinec Viačeslav Glazkov. Opasok pripadol Anthonymu Joshuovi. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Furymu hrozí odobratie titulov, mal pozitívny test na kokaín

Izrael vyplatil Turecku milióny dolárov za smrť aktivistov

Usmrtenie tureckých aktivistov na lodi Mavi Marmara, ktorá smerovala do pásma Gazy s nákladom humanitárnej pomoci, vyvolalo niekoľkoročnú krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a Izraelom.ANKARA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Izrael vyplatil Turecku dohodnutých 20 miliónov dolárov (17,9 mil. eur) ako odškodné za usmrtenie desiatich tureckých občanov pri udalosti z mája 2010, keď izraelské sily zasiahli proti aktivistom, ktorí sa pokúsili prelomiť námornú blokádu pásma Gazy. Uvedenú sumu si rozdelia rodiny obetí tohto zásahu, informovala v piatok turecká agentúra Anadolu s odvolaním sa na diplomatické zdroje. Odporúčame: Izrael sa uzmieril s Tureckom, za raziu zaplatí milióny Usmrtenie tureckých aktivistov na lodi Mavi Marmara, ktorá smerovala do pásma Gazy s nákladom humanitárnej pomoci, vyvolalo niekoľkoročnú krízu vo vzťahoch medzi Tureckom a Izraelom. Ankara požadovala od izraelskej vlády ospravedlnenie, odškodnenie pozostalých, ako aj uvoľnenie blokády pásma Gazy. Turecký parlament nakoniec 20. augusta schválil dohodu o normalizácii vzťahov s Izraelom, ktorej súčasťou je vyplatenie odškodného v uvedenej výške. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ešte v roku 2013 vyjadril ľútosť nad týmto incidentom vtedajšiemu tureckému premiérovi (v súčasnosti prezidentovi) Recepovi Tayyipovi Erdoganovi. Izrael tiež podľa Anadolu súhlasil s "humanitárnou prítomnosťou" Turecka v pásme Gazy. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Izrael vyplatil Turecku milióny dolárov za smrť aktivistov

Flašíková Beňová: Nikto jej nepovedal, že je mimo reality

Pre rozdielne postoje europoslancov a poslancov NR SR za Smer sa premiér vyjadril, že poslanci EP sú odtrhnutí od reality.BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Téma migrácie a utečeneckej krízy bola pre europoslankyňu a jednu zo zakladajúcich členov Smeru Moniku Flašíkovú Beňovú len vyvrcholením toho, aký je rozdiel vo videní spôsobu, akým by sa mala politika robiť. "A z môjho pohľadu, ako sa má robiť sociálno-demokratická politika, pretože môžem nesúhlasiť s kvótami, je to absolútne legitímny názor členského štátu, ale nemôžem vyvolávať v krajine nenávisť, nemôžem nenávisť doviesť až k hystérii, ktorá zapríčiní, že máme v parlamente fašistickú stranu. To je proste najväčšie zlyhanie Smeru historicky, aké sa nám udialo," povedala v rozhovore pre agentúru SITA Flašíková Beňová. Odporúčame: Flašíková Beňová: Smer nie je rustikálna sociálna demokracia Smer-SD podľa politológa čakajú personálne zmeny Europoslanec Zala požiadal o prerušenie členstva v Smere-SD Flašíková Beňová vídí niektoré témy inak Okrem utečeneckej témy sa názory Flašíkovej Beňovej a ostatných straníckych kolegov líšia aj pri téme LGBTI menšiny. Smer a KDH v minulom volebnom období schválili ústavný zákon, ktorý hovorí, že manželstvo je zväzok medzi ženou a mužom, Flašíková Beňová práva homosexuálov podporuje. Práve pre rozdielne postoje europoslancov a poslancov NR SR za Smer sa premiér vyjadril, že poslanci EP sú odtrhnutí od reality. "Musím povedať, že na žiadnom fóre, na ktorom sa ja môžem zúčastniť, nie je ich veľa, to pripúšťam, mi nikdy nikto nepovedal, že \'tak teda ty si ale odtrhnutá od reality\'," povedala Flašíková Beňová. Myslí si, že jej stranícky kolegovia vedia, že žije so stranou. "A napriek tomu, že bolo viacero rozhodnutí, s ktorými som nesúhlasila, vždy som sa správala slušne a kultivovane. Povedala som svoj názor, ale nikdy som nebúchala do stola, nerobila som teatrálne vystúpenia na tlačových konferenciách, ani neodchádzala zo Smeru," vyhlásila Flašíková Beňová s tým, že preto vyhlásenia, aké mal Fico či niektorí iní kolegovia, považuje za nepochopenie toho, čo EP znamená alebo za pokus o prekrytie vlastnej neschopnosti riešiť problém. "To znamená, že ja neviem niečo vyriešiť, tak najprv niekomu vynadám a potom budem mať pocit, že ľudia si myslia, že som to vyriešil. Ale to nie je to riešenie," dodala europoslankyňa. Slovenskí politici si radi vyhľadávajú nepriateľa Flašíková Beňová má aj iný postoj k téme homosexuálnych partnerstiev. Smer s KDH v minulom volebnom období schválil ústavný zákon, ktorý hovorí, že manželstvo je vzťah medzi ženou a mužom. "Ja som bola veľmi proti tomu, veľmi som to kritizovala a kolegov som to veľmi otvorene povedala. Podľa mňa takéto ustanovenie je rustikálne a nemá čo v modernej ústave hľadať," uviedla Flašíková Beňová. Podľa nej má táto menšina zatiaľ v našej spoločnosti iba povinnosti. "Musí platiť dane, musí dodržiavať všetky zákony, tak ako my ostatní väčšinoví. Ale tie práva, ktoré by mohla mať a ktoré by napríklad znamenali, že príslušníci tejto menšiny by mohli zlegalizovať svoje vzťahy a tým pádom si ošetriť mnohé otázky, ktoré sa otvárajú pri spolužití, tak akoby vidieť nechceli. Je to častokrát spôsobené aj tým, že naši politici si radi vyhľadávajú nepriateľa," myslí si poslankyňa EP. Ako dodala, politici nepriateľov vždy vyhľadávajú v menšinách. Pripomenula, že v minulosti sa robili nepriatelia z maďarskej menšiny, dnes je to napríklad LGBTI menšiny. "Je to škoda, pretože moderná spoločnosť chápe, že menšiny obohacujú spoločnosť," dodala. Zmenu ústavy na Slovensku podľa Flašíkovej Beňovej zaregistrovali vtedy aj na pôde Európskeho parlamentu. "Verte mi, že pre mňa to je taká veľmi komplikovaná úloha, že na jednej strane doma sa snažím kolegov informovať o tom, že nie je správne, aby takáto legislatíva bola prijatá, na druhej strane potom vo frakcii sa snažím vysvetľovať absurdné dôvody prijatia takejto ústavy. Necítim sa v tom komfortne. A to je jeden z dôvodov, prečo chcem už o tom hovoriť verejne, aj s kolegami," vysvetlila jeden z dôvodov svojej kritiky na adresu strany. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Flašíková Beňová: Nikto jej nepovedal, že je mimo reality

Žilinčanom pokazil radosť zlodej, hokejistom vykradol šatňu

Z hráčskej kabíny zmizli peniaze, hodinky, retiazky i snubný prsteň.ŽILINA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Hokejisti MsHK Žilina síce poslali Poprad v piatkovom stretnutí 8. kola najvyššej súťaže domov s výpraskom 9:2, no po skončení zápasu veľmi nemohli oslavovať. Radosť z troch bodov i dobrej streleckej mušky im pokazil neznámy zlodej, ktorý im počas súboja vykradol šatňu. Odporúčame: Nitra prestrieľala Košice, Poprad dostal v Žiline nakladačku Podľa stanoviska na oficiálnom klubovom profile na sociálnej sieti facebook zmizli z hráčskej kabíny peniaze, hodinky, retiazky i snubný prsteň. "Ak by chcel zlodej vrátiť aspoň všetky veci, čo ukradol okrem peňazí, budeme radi," uvádza klubový status. Žilinčania po piatkovej výhre poskočili v tabuľke na 9. miesto s ôsmimi bodmi, o jeden pred svojho posledného súpera. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Žilinčanom pokazil radosť zlodej, hokejistom vykradol šatňu

Veľvyslanectvo USA má pre nové sídlo vyhliadnuté tri pozemky

Bratislavskí poslanci tento týždeň rozhodli, že bezpečnostný plot okolo amerického veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave má zmiznúť. BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Veľvyslanectvo USA v súčasnosti vyhodnocuje tri pozemky pre nové veľvyslanectvo a dúfa, že proces výberu pozemku ukončí ešte v roku 2016. Ako agentúru SITA informovali z veľvyslanectva USA v Bratislave, po zakúpení pozemku Ministerstvo zahraničných vecí USA (MZV USA) stanoví harmonogram pre zadanie zákazky na návrh a výstavbu novej budovy veľvyslanectva. Následne, keď ministerstvo podpíše stavebnú zmluvu, ambasáda očakáva, že proces výstavby novej budovy veľvyslanectva bude trvať približne tri až štyri roky. MZV USA bude spolupracovať s mestom Bratislava na príprave architektonického návrhu budovy tak, aby zodpovedala predpisom mesta Bratislava a minimalizovala jej vplyv na okolie. Veľvyslanectvo a mesto Bratislava spolupracujú pri hľadaní riešenia Veľvyslanectvo USA podľa tlačovej správy viedlo v dobrej viere rokovania s mestom Bratislava o nájomnej zmluve bezpečnostnej zóny ohraničenej plotom. "Súhlasili sme s podmienkami mesta týkajúcimi sa obnovy nájmu, vrátane úhrady ročného nájomného vo výške približne pol milióna eur. Sme pripravení platiť tento poplatok, akonáhle bude nájomná zmluva kompletne podpísaná," uvádza sa v stanovisku s tým, že pri podávaní žiadosti o predĺžení nájmu ambasáda striktne dodržiavala písomné inštrukcie mesta Bratislava. "Boli sme v neustálom kontakte s mestom v priebehu celého procesu predĺženia nájmu. Sme v kontakte aj naďalej, pretože veľvyslanectvo a mesto Bratislava spolupracujú pri hľadaní riešenia tohto problému," píše sa v tlačovej správe. Bratislavskí poslanci tento týždeň rozhodli, že bezpečnostný plot okolo amerického veľvyslanectva na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave má zmiznúť. Zastupiteľstvo na júnovom zasadnutí rozhodlo, že ambasáda bude za pozemok pod plotom platiť ďalšie tri roky nájomné jedno euro za meter štvorcový za deň, čo pri výmere 1 318 metrov štvorcových predstavuje približne 481-tisíc eur ročne. Dodatok k zmluve o nájme mal vstúpiť do platnosti pod podmienkou, že ho ambasáda podpíše do šesťdesiat dní od schválenia uznesenia. Ambasáda síce doručila Hlavnému mestu SR Bratislava podpísaný dodatok v uvedenej lehote, bolo to však po uplynutí doby nájmu, po 15. auguste tohto roka Buď si nájdu alebo postavia novú budovu Americká ambasáda má mestské pozemky na Hviezdoslavovom námestí a Paulínyho ulici s rozlohou približne 1 300 metrov štvorcových prenajaté od roku 2005. Bezpečnostné opatrenia okolo budovy na Hviezdoslavovom námestí spravilo veľvyslanectvo v súvislosti s teroristickým útokmi v New Yorku z 11. septembra 2001. Vtedajší nájom bol stanovený na jednu korunu (v prepočte 0,03 eura) na rok za celý predmet nájmu. O odchode americkej ambasády z Hviezdoslavovho námestia sa hovorí už približne dva roky. Vtedy veľvyslanectvo žiadalo o predĺženie nájmu na mestské pozemky, desaťročná zmluva z roku 2005 totiž mala vo februári 2015 vypršať. Vtedajším bratislavským mestským poslancom sa však ďalšie predlžovanie nájmu pre bezpečnostné opatrenia ambasády nepozdávalo a navrhovali, aby americké veľvyslanectvo plot odstránilo alebo si našlo vhodnejšie miesto pre svoje sídlo. Ambasáda na základe viacerých rokovaní so samosprávou vyhodnotila svoje možnosti a rozhodla sa, že si buď nájdu, alebo postavia novú budovu. Takýto proces však trvá roky. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Veľvyslanectvo USA má pre nové sídlo vyhliadnuté tri pozemky

Z preplnenej väznice v Brazílii ušlo približne päťsto väzňov

Brazílske úrady tvrdia, že majú situáciu pod kontrolou, polícia sa však medzičasom priznala, že údaje o presnom počte väzňov na úteku nemáBRAZÍLIA 1. októbra (WebNoviny.sk) - Niekoľkým stovkám väzňov sa vo štvrtok podarilo ujsť z väzenia v brazílskom meste Jardinopolis, vzdialenom asi 300 km od mesta Sao Paulo. Informovala o tom v sobotu televízia Euronews. Väzni na útek využili požiar, ktorý sami spôsobili, keď v niekoľkých celách podpálili matrace na svojich lôžkach. Polícii sa doposiaľ podarilo dolapiť 335 väzňov - väčšinou ich našli na okolitých poliach s cukrovou trstinou, kde sa skrývali. Pátra sa ešte po najmenej 170 väzňoch. Odporúčame: Odvolanie prezidentky Brazílie vyvolalo diplomatické spory Agentúra DPA uviedla, že brazílske úrady tvrdia, že majú situáciu pod kontrolou, polícia sa však medzičasom priznala, že údaje o presnom počte väzňov na úteku nemá. V čase vzbury bolo vo väzení Jardinopolis 1864 väzňov, aj keď jej kapacita je 1080 miest. Väčšina z väzňov mala voľnejší režim a v jeho rámci smeli opúšťať areál, aby mohli pracovať alebo študovať. Agentúry pripomínajú, že preplnenosť brazílskych väzníc je hlavnou príčinou podobných vzbúr. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Z preplnenej väznice v Brazílii ušlo približne päťsto väzňov

Merkelová: Brexit je varovným výstrelom pre zvyšok Únie

Nemecká kancelárka tvrdí, že Európa sa musí rozhodnúť, na čo sa potrebuje sústrediť a kde môže zohrávať menšiu úlohu.BERLÍN 1. októbra (WebNoviny.sk) - Rozhodnutie Británie opustiť Európsku úniu je varovným signálom pre všetky ostatné členské krajiny tohto bloku, ktoré sa musia naučiť prijímať rozhodnutia rýchlejšie, namiesto podpisovania nových dohôd. Vyhlásila to v piatok nemecká kancelárka Angela Merkelová. "Je to varovný výstrel pre nás všetkých, aby sme si znova uvážili: Čo pre nás znamená Európa? Čo musí Európa zmeniť, aby bola úspešná v očiach ľudí?" Kancelárka, ktorú cituje agentúra Reuters, to povedala na stretnutí Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Merkelová dodala, že Európa sa musí rozhodnúť, na čo sa potrebuje sústrediť a kde môže zohrávať menšiu úlohu. "Nemusíme vždy hovoriť o nových zmluvách, ale skôr o konkrétnych činoch," zdôraznila. Francúzsky prezidentský kandidát Nicolas Sarkozy v tejto súvislosti uviedol, že ak sa na budúci rok stane opäť hlavou štátu, dokázal by brexit zvrátiť, a to vyjednaním zmluvy s EÚ, ktorá by bola pre Britániu prijateľnejšia. Berlín aj Paríž sa však od týchto vyjadrení dištancovali. Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

logo Merkelová: Brexit je varovným výstrelom pre zvyšok Únie

Recept dňa

Skorocelový med

30 g napoly usušených skorocelových listov
25 ml čistého liehu
225 ml vriacej vody
300 g kryštálového cukru

Skorocelové listy natrhajte a zalejte liehom. Keď lieh vsiakne do listov, pridajte vriacu vodu a nechajte za občasného premiešania 24 hodín stáť. Potom kvapalinu pretlačte zľahka cez plátno, pridajte cukor, zvarte a naplňte do fľaštičiek. Zazátkujte a uložte na tmavé a chladné miesto. Užívajte po lyžičkách pri zápaloch horných dýchacích ciest.

Dobrá rada

Potrebujem Tvoje objatia

Potrebujem Tvoje objatia, ktoré sa len tak nestratia. Potrebujem Teba, lebo som Ťa odjakživa chcela. Potrebujem tvoje slová, za ktoré sa môj smútok schová.

Stavebník

„Rýchla“ terasa

Projekt patia či terasy nemusí byť smrteľným úderom pre váš rodinný rozpočet. Dodnes sú obľúbené projekty takzvaných rýchlych terás, ktoré si dokážete postaviť vlastnými rukami za jeden víkend, možno aj za kratšiu dobu. Urobte si čas na vytvorenie takéhoto ostrovčeka a budete vždy z vďačnosťou pamätať na čas strávený vo vlastnej záhrade.

Valid XHTML 1.0 Strict Ověřit CSS!

Internetové služby

Obce v regióne mesta

Tlmače-Hronský Beňadik, Kalná, Kozárovce, Hronské Kľačany, Podlužany, Rybnik, Starý Tekov, Tekovské Nemce, Veľký Ďur, Volkovce
Kontakt O nás Reklama Podmienky použitia
lang